perekaart
5332 5335 (09:00-16:00)
info@perekaart.ee

25 tegevuse ideed lastega

Uurisime siit ja küsisime sealt ning siin on 25 sõelale jäänud ideed, mida koos lastega koolivaheajal, kuid miks mitte ka muul ajal, ette võtta.


 1. Minge lastega mänguväljakule

Kuid selle asemel, et mänguväljaku nurgas telefoni vaadata, tee seda nii, et sa päriselt ka ise kiigud, ronid ja valmistad liivakooki. Sellest saab lastele hindamatu mälestus.

 1. Liikuge looduses nii, et märkate, katsute ja uurite iga pisidetaili

Eesmärk ei ole matkata kindel arv kilomeetreid, vaid tõesti, iga lehte ja oksa uurida, omavahel jutustada ja arutleda.

 1. Meisterdage

Jällegi koos. Üks asi on lapsele vahendid kätte anda ning siis seda aega oma toimetusteks kasutada, kuid lapse jaoks hoopis teistsuguse väärtusega on aeg, mil ta saab luua midagi üheskoos oma vanemaga. Ideid leiad näiteks SIIT.

 1. Sõitke jalgratastega ja tehke piknik

Piknikukoti komplekteerimine meeldib lastele kindlasti ja mõnus ootusärevus jalgrattasõidu ajal on garanteeritud.

 1. Valmistage erikujulisi suupisteid

Suur rõõm nii tegemisest kui söömisest! Ideid saab näiteks, kui kirjutada Googlesse "food shapes for kids".

 1. Sõitke rongiga

See on iseäranis põnev neile lastele, kes igapäevaselt rongiga ei liikle. Kuid igapäevased rongiga sõitjad saavad asja põnevaks teha valides võrreldes tavapärasega hoopis teistsuguse sihtkoha.

 1. Minge Vabaõhumuuseumisse

Vabaõhumuuseum ei maga talveund. Ta tegutseb küll veidi rahulikumas rütmis, aga pole sugugi igavlev. Seal on hea olla, kui soovid viibida koos perega värskes õhus keset ajaloolist küla või istuda mõnes talus korraks maha ja rääkida perenaisega sellest, kuidas vanasti elati.

 1. Külastage koos raamatukogu

Kui lapsed pole veel väga tihti raamatukogu külastanud, siis on see neile kindlasti põnev tegevus ja soovitame selleks kohe varuga aega võtta. Istuge rahulikult toolile ja sirvige ja kõiki raamatuid, mis huvi pakuvad. Lisaks on suuremates raamatukogudes tihti ka mängunurgad, näitused jm.

 1. Tantsige kodus

Kui seda varem teinud ei ole, siis võib see esimese hooga naljakas tunduda, aga tegelikult on lastega kodus väga tore tantsida. Meie kehad on loodud liikuma ning muusika teeb õnnelikuks. Lastel on kindlasti palju lemmiklaule, mida siis kordamööda mängima saab panna.

 1. Tehke lõket

Leidke näiteks mõni RMK lõkkeplats ning tundke rõõmu elavast tulest. Lõkkel on väga lihtne grillida näiteks leiba, viinereid ja miks mitte ka vahukomme. Kui vardaid käepärast ei ole, teevad puuoksad selle töö väga hästi ära.

 1. Mõelge ise välja muinasjutt ja joonistage pildid juurde

Juttu saab hakata mõtlema mitut pidi. Näiteks mängige mängu, et ütlete kordamööda lauseid, kusjuures uus lause on loogiline jätk eelmisele. On olemas ka erinevaid jututäringuid (vaata SIIT), mis aitavad mõtte liikuma saada.

 1. Vaadake päikeseloojangut

Kui just koduaknast päikeseloojang ei paista, siis võib juhtuda, et ei ole juba mitu nädalat või isegi -kuud selle kauni sündmuse tunnistajaks olnud. Kuid ka sel juhul, kui see just iga päev kergelt näha on, võib juhtuda, et ei oskagi igapäevases päikeseloojangus enam midagi imepärast näha.

Vaadake üks õhtu lastega teadlikult ja täie kohaloluga loojangusse. Jälgige värvide ja mustrite muutumist ning avaldage tänu päeva eest, mis koos loojanguga õhtusse hakkab veerema.

 1. Vaadake päikesetõusu

Punktis 12 väljatoodut võib rakendada ka päikesetõusu puhul. Kui sõidate kuhugi päikesetõusu vaatama, siis pakkige hommikusöök kotti ning kohv/tee/kakao termosesse ja tuleb kindlasti üks meeldejääv perehommik.

 1. Lennutage tuulelohet

Tuulelohesid müüakse erinevates kodu- ja pudukaupade poodides, aga ka matka- ja sporditarvete kauplustes. Kui te seda varem teinud ei ole, siis on see kahtlemata lastele väga põnev uus elamus. Loomulikult on tore ka siis, kui tuulelohe lennutamisega ollakse juba varasemast tuttav. 

Tuulelohet saab ka ise teha. Üks võimalik õpetus on näiteks SIIN.

 1. Pange tuppa telk

Telgid ei pea olema vaid suvisteks väljasõitudeks. Võite täiesti kindel olla, et kui lapsed avastavad tuppa püsti pandud telgi, ei välju nad sealt niipea.

 1. Külasta muuseumi oma kodukohas

Tihti juhtub see, et käime küll kaugemates paikades iga ausammast ja muuseumi avastamas, kuid kõige lähemad paigad on avastamata. Mõelge selle peale, kui te oleksite turistina oma kodukohas, siis kuhu kindlasti läheksite?

 1. Tehke ühine filmiõhtu

Valige kogu perega välja film, valmistage suupisted, tehke olemine mõnusaks ning nautige ühist vaatamist (ilma samaaegse pesutriikimise või tolmu pühkimiseta).

 1. Mängige kaarte ja lauamänge

Ühel õhtul koguge kokku kõik kodus leiduvad lauamängud ja mängukaardid või vajadusel laenake sõpradelt. Hakake otsast katsetama ning selgitage välja pere lemmikmäng.

 1. Katsetage muusikainstrumenti

Võib-olla leidub teil kodus mõni muusikainstrument, mida ammu kasutatud pole? Või keegi pereliikmetest/tuttavatest õpib mõnd pilli. Igaljuhul tasub ka ise proovida mõnd instrumenti mängida ning kasvõi esmased põhitõed selgeks teha. Mine tea, missugune uus maailm seejärel avaneda võib.

 1. Tehke fotoalbum scrapbooki stiilis

Millal te viimati telefoniga tehtud pilte päris füüsilisteks fotodeks teha lasite? Igal juhul, kui järgmine kord seda teete, siis tavapärase fotoalbumi asemel soetage natuke rohkem loomingulist väljendamist soosiv album või kaustik.

Lõigake ja kleepige sinna koos fotodega ka värvilisest paberist, paelast ja muust olemasolevast tehtud kaunistusi, joonistage ning kirjutage fotode juurde oma mälestusi hetkedest, mil need pildid on tehtud.

 1. Jäädvustage päev videosse

See punkt nõuab küll pisukest videotöötlusoskust, kuid veidikene õppimist või kelleltki abi palumist tuleb meile alati kasuks.

Jäädvustage pere tegemised üles videoklippidena ning seejärel lõigake klipid kokku ja lisage vahva taustamuusika. Tore mälestus eluks ajaks.

 1. Koristage kogu kodu ära

Tehke koos kogu perega põhjalik puhastus ning hiljem nautige mõnd maitsvat toitu kaunistatud laua taga.

 1. Sorteerige oma asju

Ning andke ära kõik, mida te ei ole viimase aasta jooksul kasutanud.

 1. Kirjutage sõpradele-sugulastele sünnipäevakaardid valmis

Ning kui õige aeg lähenemas on, pange nad päriselt posti.

 1. Õppige kujundeid voltima

Voltimine ei vaja palju materjali, peamiselt vaid valget paberit. See tegevus on kasulik nii ajule kui kätele ning rõõm omavalmistatud kujunditega mängimisest on väga suur. Voltimise õpetusi leiab Googeldades, nii eesti keeles „Voltimise õpetused“, kui ingliskeeles „Kids origami“.

 

Kas leidsid siit mõne idee ka oma pere jaoks? Kui jah, siis anna meile sellest teada! Kirjuta meile Instagramis, Facebookis või saada e-mail info@perekaart.ee.

Meie lood